PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ W PRZEWODOWIE PODUCHOWNYM
TORNISTER - STRONA 2

Pierwszy dzień wiosny – jak się go świętuje na świecie? ciąg dalszy
...::|zk4cz|::...

Bośnia – festiwal jajecznicy

Jajko to uniwersalny symbol nowego życia. Wiąże się również z początkiem wiosny. Wiedzą o tym doskonale mieszkańcy Bośni i Hercegowiny i wykorzystują ten fakt w widowiskowy (i smakowity!) sposób. Każdego roku w tym kraju z okazji pierwszego dnia wiosny odbywa się… Festiwal Jajecznicy – Cimburijada. Jajka są smażone na ogromnych patelniach na miejskich ulicach, a celebracji towarzyszą m.in. zabawy taneczne czy wskakiwanie do rzeki – nawet, jeśli w kraju utrzymuje się jeszcze śnieg!

Chiny – gra w ustawianie jajka

Skoro już o jajkach mowa, to odgrywają one ważną rolę w celebracji pierwszego dnia wiosny także w Chinach. Tu bardzo popularna jest, mająca już ponad 4 000 lat tradycji gra, która polega na próbie pionowego ustawienia jajka na stole. Skąd taki pomysł? Otóż wierzy się, że dzień, w którym słońce pada bezpośrednio na równik, jest jedynym, kiedy jest to możliwe. Dlatego z myślą o pierwszym dniu wiosny dekoruje się jajka, a dzieci spędzają cały dzień na podejmowaniu kolejnych prób. Niektóre z nich się udają! Jeśli się tak stanie, to zwiastun szczęścia na cały rok!

Hiszpania – święto ognia Las Fallas

Las Fallas to zwyczaj znany przede wszystkim w Walencji – to najbardziej szalone święto roku. Odbywa się od 15 do 19 marca – zarówno z okazji zbliżającej się równonocy wiosennej, jak również z uwagi na Dzień św. Józefa, który jest patronem stolarzy. To celebracja dłuższego dnia (a co za tym idzie – dodatkowych godzin słońca, które pomagają stolarzom w kontynuacji pracy!).

A jak się świętuje? Festiwal rozpoczyna się od rozstawienia na terenie miasta aż 700 (!) ogromnych kukieł, które prezentują różnego rodzaju scenki satyryczne, nazywanych ninotami. Na przestrzeni kolejnych dni, przeplatanych imprezami i różnymi eventami kulturalnymi, mieszkańcy podziwiają figury, by… ostatniego dnia je spalić. Każdego roku „ratowana” jest tylko jedna – ta, która zostanie uznana za najładniejszą. Ona trafia do specjalnego muzeum, gdzie jest podziwiana wraz z tymi, które ocalały w minionych latach.

Szwajcaria – palenie bałwana

My mamy topienie lub palenie Marzanny, a Szwajcarzy – palenie bałwana (ta tradycja pochodzi z czasów średniowiecza!) 🙂 Pierwszy dzień wiosny jest nazywany Sechselauten i odbywa się zazwyczaj w trzeci poniedziałek kwietnia – ta nazwa oznacza „dzwonienie dzwonów o 6 wieczorem”. Skąd ta nazwa? Otóż dawniej w Zurychu i innych miejscowościach obwieszczano koniec dnia pracy dzwonami. W okresie zimowym ten moment przypadał na godzinę 17, a od pierwszego dnia wiosny – na 18.

Tego dnia w Zurychu odbywają się pochody w historycznych strojach którym towarzyszy muzyka, pali się również Boogga – kukłę bałwana. To, jak płonie, zwiastuje pogodę na lato – im szybciej płomienie dosięgną bałwaniej głowy, tym lepsza aura będzie panować w wakacje! Aby efekt był jeszcze bardziej piorunujący, do kukły bałwana nierzadko wkłada się materiały wybuchowe. Koniecznie sprawdź to wybuchowe widowisko 🙂

Białoruś – powitanie ptaków

Na Białorusi symbolem budzącej się do życia natury są ptaki powracające z ciepłych krajów. Jest on wykorzystywany z myślą o celebracji pierwszego dnia wiosny. Tego dnia Białorusini ozdabiają drzewa wstążkami i kolorowymi, papierowymi ptakami. Pieką również chleby w kształcie ptaków i śpiewają specjalne pieśni przywołujące skrzydlate zwierzęta.

Bułgaria – Martenica

Martenica jest bułgarskim zwyczajem świętowania pierwszego dnia wiosny. Jest on tu obchodzony 1 marca. Zgodnie z ludowymi wierzeniami, których korzenie sięgają VII wieku, „marzec” to tak naprawdę imię złośliwej staruszki – Баба Марта czyli… babci Marty! Babcia słynie z gwałtownych zmian nastroju, które są odzwierciedlone w wahaniach pogodowych na przełomie zimy i wiosny. Aby ją „obłaskawić”, Bułgarzy obdarowują się nawzajem martenicami, czyli białymi i czerwonymi gałgankami włóczki. Są one także wieszane na drzewach, w oknach i wielu innych miejscach.

Dawniej martenice były też wykorzystywane do przepowiadania przyszłości – zwłaszcza przez rolników. Dziś Bułgarzy wysyłają je sobie nawzajem jako życzenie zdrowego i długiego życia.

Podobny zwyczaj jest też w Rumunii (Martisor). Tam symbolem pierwszego dnia wiosny są kolorowe, wełniane kokardki. Tradycja obchodów tego święta ma określoną symbolikę – oznacza radość i szczęście z natury budzącej się do życia. W tym czasie w Rumunii odbywają się zabawy ludowe, a mieszkańcy obdarowują się symbolicznymi upominkami.

Meksyk – wąż wijący się po Piramidzie Kukulkana

Piramida Kukulkana, nazywana też zamkiem lub świątynią, jest najbardziej spektakularną budowlą, która została zaprojektowana z uwzględnieniem obserwacji astrologicznych. Majowie stworzyli ją w Chichen Itza tak, aby w dzień równonocy wiosennej na piramidzie pojawił się cień rzucony na schody o kształcie węża, który wije się po jej stopniach. Ta symbolika nie jest przypadkowa – Pierzasty Wąż, Quetzalcoatl, to jeden z najważniejszych bogów plemion Mezoameryki – uznawany za współtwórcę świata, boga natury, płodności i wody. Dlatego nie dziwi, że oddaje się mu cześć właśnie pierwszego dnia wiosny!

Tajlandia – Songkran

Songkran to inaczej tajski Nowy Rok. Przypada na moment, w którym słońce przechodzi ze znaku Ryb do znaku Barana, co oznacza, że odbywa się w połowie kwietnia. Najczęściej celebracja trwa 3 dni: od 13 do 15 kwietnia i jest bardzo huczna! Zazwyczaj Songkran rozpoczyna się od tego, że mieszkańcy zbierają się na głównym placu miasta i wspólnie modlą się oraz udzielają jałmużny. Następnie, z myślą o oczyszczeniu duszy i uzyskaniu błogosławieństwa na nowy rok, mieszkańcy wypuszczają z klatek ptaki, a do rzek są wypuszczane ryby.

...::|zk4cz|::...

Najważniejsza część rytuałów na tajskie święto wiosny jest związana z wodą i… przypomina naszego śmigusa-dyngusa! Choć dawniej Songkran wiązało się z delikatnym spryskiwaniem wodą dłoni dziadków i rodziców, dziś… na ulicach dużych miast i małych wiosek Tajlandii rozgrywają się wielkie wodne bitwy, a zabawie nie ma końca. To trzeba zobaczyć – np. podczas wyprawy do Tajlandii. Zdecydowanie warto!

Indie – Festiwal Kolorów

Holi, czyli wyjątkowe święto, miłości radości i wiosny, jest obchodzone mniej więcej w okresie, gdy przypada pierwszy dzień tej astronomicznej pory roku. Jest celebrowane przez hinduistów, przede wszystkim w Indiach, ale również w Nepalu i innych krajach, gdzie mieszkają wyznawcy tej religii. Festiwal kolorów staje się też coraz popularniejszy w Europie i Ameryce.

Festiwal rozpoczyna się przy rozpalonym ognisku, nazywanym Holika – tu odbywa się szalona impreza, pełna śpiewów i tańców. Jednak najważniejsze i najbardziej spektakularne wydarzenie ma miejsce następnego dnia – to wówczas ludzie obrzucają się nawzajem specjalnymi proszkami we wszystkich kolorach tęczy. To po prostu trzeba przeżyć!

...::|zk4cz|::...

To oczywiście nie koniec ciekawych obyczajów, jakie towarzyszą początkowi wiosny w różnych zakątkach świata. Warto wspomnieć, że np. w Rosji z tej okazji obchodzi się Święto Naleśnika, w Australii mieszkańcy udają się na pokaz ponad miliona kwitnących kwiatów i biorą udział w festiwalu kolorów, muzyki i ogrodnictwa. W Kanadzie organizuje się największy na świecie festiwal tulipanów a w Macedonii przy okazji nadejścia wiosny świętuje się dzień miłości i młodości.

Opr.: Ewelina Sawicka