PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ W PRZEWODOWIE PODUCHOWNYM
TORNISTER NR 5/6 - 2022/2023

Patroni roku 2023 ustanowieni przez Sejm RP

Aleksander Fredro – polski komediopisarz, pamiętnikarz, poeta, uważany za najwybitniejszego komediopisarza w historii literatury polskiej – 230. rocznica urodzin;

Maurycy Mochnacki – konspirator, dziennikarz, krytyk literacki, pianista, członek niemal wszystkich ówczesnych tajnych sprzysiężeń przeciw Rosji w Warszawie, żołnierz Powstania Listopadowego – 220. rocznica urodzin;

Wojciech Korfanty – jeden z ojców naszej niepodległości i wielki syn śląskiej ziemi, wielki społecznik, członek Ligi Narodowej, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół – 150. rocznica urodzin;

Paweł Edmund Strzelecki – wybitny badacz, podróżnik, odkrywca i filantrop, pierwszy Polak, który okrążył kulę ziemską w celach naukowych – 150. rocznica śmierci;

Aleksandra Piłsudska – działaczka niepodległościowa, członkini Polskiej Organizacji Wojskowej i Polskiej Partii Socjalistycznej, odznaczona Orderem Virtuti Militari – 60. rocznica śmierci;.

Jadwiga Zamoyska – polska działaczka społeczna – 100. rocznica śmierci;

Jerzy Nowosielski – wybitny malarz, rysownik, scenograf, pedagog, filozof, teoretyk sztuki – 100. rocznica urodzin.

Patroni roku 2023 ustanowieni przez Senat RP

Wisława Szymborska, polska poetka, eseistka, krytyk literacki, tłumaczka, felietonistka, laureatka literackiej Nagrody Nobla (ur. 2 lipca 1923, zm. 1 lutego 2012) – 100. rocznica urodzin;

Mikołaj Kopernik, astronom i matematyk, twórca heliocentrycznego modelu układu słonecznego (ur. 19 lutego 1473, zm. przed 21 maja 1543) – 550. rocznica urodzin;

Jan Alojzy Matejko, polski malarz, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, historiozof ( ur. 24 czerwca 1838, zm. 1 listopada 1893) – 130. rocznica śmierci;

Włodzimierz Przerwa-Tetmajer, polski malarz i grafik, jeden z czołowych przedstawicieli Młodej Polski; polityk. Brat przyrodni poety Kazimierza Przerwy-Tetmajera (ur. 31 grudnia 1861, zm. 26 grudnia 1923) – 100. rocznica śmierci;

Rok Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego – 80. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim.


RED.

Jak zmotywować się do nauki?

...::|zk4cz|::...

Odkryj, w jaki sposób najlepiej przyswajasz wiedzę

Wbrew pozorom wiele osób nigdy się nad tym nie zastanawia – a ma to ogromny wpływ na tempo przyswajania wiedzy. Możesz być słuchowcem, wzrokowcem lub kinestetykiem. Jak to sprawdzić? Najlepiej poprzez zastosowanie różnych metod nauki i zmierzenie jej efektów. Dla przykładu, możesz zweryfikować, w którym przypadku zapamiętasz i zrozumiesz więcej – słuchając audiobooka lub czytając książkę. Zastanów się również, z czego składają się twoje wspomnienia. Czy są to w głównej mierze obrazy, a może dźwięki lub zapachy?

Zastanów się, co Cię napędza

Sama kwestia doskonalenia umiejętności rzadko jest wystarczającą motywacją. Dla niektórych największą stanowi po prostu chęć zarobienia pieniędzy, dla innych – wspięcia się po szczeblach kariery czy zmiany pozycji społecznej. Tak naprawdę nie ma złych motywacji, o ile tylko nie szkodzą one Tobie ani innym. Chęć zaimponowania szkolnym kolegom, nauczycielom, szefowi czy współpracownikom również może służyć jako Twoje „paliwo napędowe”. Ważne, by zidentyfikować swoje motywacje i przypominać sobie o nich w chwilach zwątpienia.

Określ swoje cele związane z nauką

Bez określonych celów nie tylko trudno przeć do przodu, ale też mierzyć postępy. Warto dogłębnie się nad nimi zastanowić, biorąc pod uwagę swoje możliwości i potrzeby. W ten sposób postawisz sobie odpowiednią poprzeczkę – nie za niską, ale również nie za wysoką. Jeśli nie uwzględnisz własnych granic przy planowaniu celu, nie unikniesz rozczarowań i frustracji. Myśl realistycznie i nie oczekuj od siebie zbyt dużo – w innym wypadku grozi Ci szybkie wypalenie.

Podziel cele na krótko- i długoterminowe

Częstym problemem przy realizacji celów jest ich odległość w czasie. Dlatego swoje cele warto podzielić na krótko- i długoterminowe. Dzięki temu, nie zagubisz motywacji w procesie nauki, mogąc pogratulować sobie osiągnięcia przynajmniej kilku.

Wyznaczaj sobie małe cele na każdy dzień

Realizacja działań w wyznaczonym terminie przynosi nam satysfakcję. Dla naszego mózgu, możliwość odznaczenia wszystkich zadań na checkliście to zastrzyk endorfin i dopaminy. Warto przechytrzyć w ten sposób własny umysł, zapewniając mu „paliwo” do dalszych działań. Jak wyznaczać sobie takie cele? Masz w tej kwestii pełną dowolność. Możesz skorzystać z karteczek, na których będziesz spisywać cele do wykreślenia na dany dzień.

Zawsze nagradzaj się za postępy

Ustalaj dla siebie nagrody, które będą sposobem na świętowanie osiągnięcia danego celu. W perspektywie czekającej na Ciebie małej przyjemności, motywacja do nauki rośnie – to bardzo prosty mechanizm, którego potencjał warto wykorzystać! Może być to porcja lodów, kolacja w ulubionej pizzerii, kupno kolczyków czy wyjście na koncert. Wybierz to, co naprawdę sprawi Ci przyjemność.

Stosuj fiszki do powtarzania materiału

Fiszki to świetny sposób na naukę słówek czy pojęć. Możesz zabrać je ze sobą wszędzie, ćwicząc swoją wiedzę w tramwaju, poczekalni u lekarza, czy gdziekolwiek indziej! Ich kolekcja może stale się poszerzać w zależności od twojego zapotrzebowania. Jeśli jesteś zwolennikiem wirtualnych pomocy naukowych i nie lubisz rozwiązań papierowych, możesz wybrać również aplikacje z fiszkami. To wygodny sposób na powtarzanie przyswojonej wiedzy.

Daj mózgowi odpocząć od nauki

Nasze mózgi nie są stworzone do pracy na wysokich obrotach przez wiele godzin bez żadnej przerwy. To prosta droga do wyczerpania i wypalenia. Koniec końców, nie osiągniesz w ten sposób większej efektywności – wręcz przeciwnie, sukcesywnie będzie ona spadać wraz z postępującym zmęczeniem. Robiąc krótką przerwę co godzinę, możesz osiągnąć znacznie lepsze wyniki. Unikniesz w ten sposób również bólów głowy spowodowanych długotrwałym patrzeniem w ekran i skupianiem wzroku. Nie traktuj poświęconego na przerwę czasu jako stracony. Dla twojego mózgu jest on wręcz zbawienny!

Poruszaj się, aby dotlenić mózg

Ruch to zdrowie, ale również świetny sposób na dotlenienie naszego mózgu. Jeśli po kilku godzinach ślęczenia nad książkami doskwiera Ci brak motywacji do nauki, zrób przerwę na poruszanie się. Wyjdź na krótki spacer, pogimnastykuj się – masz pełną dowolność! Ważne, by wybrana forma ruchu sprawiała ci przyjemność i nie była nadmiernie wyczerpująca – chodzi w końcu o zastrzyk świeżej energii, a nie jeszcze większe obciążenie organizmu.

Różnicuj metody, aby obudzić przeciążony umysł

Mózg, zmęczony wielogodzinną nauką, przestaje chłonąć informację jak gąbka – ale jeśli go zaskoczysz, może znowu zacząć pracować na większych obrotach. Spróbuj go przechytrzyć, zmieniając metodę nauki. Jeśli do tej pory zajmowało Cię czytanie podręcznika, przerzuć się na materiały audio lub infografiki. Efekt może cię zaskoczyć!

Nakarm swój mózg zdrowymi pysznościami

Czekolada dodaje energii? Może i tak, ale nie wystarczy Ci ona na dłuższą metę. Szybkie skoki cukru w organizmie nie sprzyjają uczeniu się, ponieważ powodują nagłe wzrosty i spadki energii, prowadząc do senności i zmęczenia. Dlatego podczas nauki najlepiej unikać słodyczy, słodkich napojów, a nawet soków. Najlepiej dostarczyć energię organizmowi za pośrednictwem orzechów, pełnoziarnistych produktów czy całych owoców i smoothies.

Szukając motywacji, warto pomyśleć o nauce w szerszej perspektywie – w kontekście funkcjonowania w codziennym życiu, ale też swojej przyszłości. Proces przyswajania nowej wiedzy bywa trudny i wymagający, jednak czyż nie jest przyjemnie rozumieć, jak działa otaczający cię świat i móc lepiej objaśniać go innym? Wiedza otwiera nowe możliwości, a przy tym zwiększa naszą pewność siebie i poczucie własnej wartości. To chyba najlepsza motywacja!


Opr.: Kinga Ciach

OD REDAKCJI

Nr 5/6 (styczeń/luty 2023)

MIESIĘCZNIK WYDAWANY PRZEZ UCZNIÓW Z PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ W PRZEWODOWIE


Skład redakcji: Kinga Ciach, Kinga Kucharczyk, Dominik Sawicki.


Opiekunka zespołu redakcyjnego: Wioletta Szpigel


Najlepsze życzenia zdrowia dla wszystkich Babć i Dziadków.

Z okazji Walentynek dużo miłości dla Wszystkich.

Istotne w czasie ferii zimowych.