PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ W PRZEWODOWIE PODUCHOWNYM
TORNISTER NR 6 - STRONA 1

Polska i Węgry - Los dwóch narodów
...::|zk4cz|::...

Fragment napisanego w 1849 r. wiersza Sándora Petőfiego „Armia Siedmiogrodzka” nawiązuje do historycznego braterstwa naszych narodów, które - chociaż mocno różnią się językowo - są bardzo bliskie sobie pod względem doświadczeń historycznych i walk o wolność ojczyzn, za które Polacy i Węgrzy wielokrotnie w przeszłości przelewali krew. Warto wspomnieć, że Węgrzy i Polacy odzyskali niepodległość w 1918 roku.

15 marca przypada 173 rocznica Powstania Węgierskiego 1848 r., które było patriotycznym zrywem, próbą odzyskania wolności i prawa do samostanowienia. W tej nierównej walce Węgrzy byli silnie wspierani przez Polaków, wśród których szczególnie wyróżnili się generałowie Józef Bem i Henryk Dembiński. W licznych bitwach z wojskami habsburskimi odnieśli całą serię zwycięstw, dzięki czemu zyskali popularność i sympatię żołnierzy oraz całego społeczeństwa węgierskiego. Chociaż powstanie zakończyło się ostatecznie bezwzględną pacyfikacją kraju, a polscy ochotnicy musieli opuścić jego granice, Węgrzy nigdy nie zapomnieli o ich poświęceniu i zaangażowaniu.

23 marca został ustanowiony przed dwunastu laty Dniem Przyjaźni Polsko–Węgierskiej.

Ze względu na zaszczytne imię jakie nosi nasza szkoła, pragniemy podziękować naszym Przyjaciołom za ich obecność w naszym życiu, za podejmowaną współpracę oraz pamięć w ważnych dla naszych krajów momentach dziejowych. Wyrażamy nadzieję na dalszą owocną współpracę.

Pierwszy dzień wiosny – jak się go świętuje na świecie?
...::|zk4cz|::...

Wiosna to najbardziej optymistyczna i – zdaniem wielu – najpiękniejsza pora roku. Ty też uwielbiasz ten moment, kiedy Natura budzi się z długiego, zimowego snu? Można go poczuć wszystkimi zmysłami! Feeria barw coraz śmielej rozkwitających kwiatów, świeży zapach powietrza, promienie słoneczne, które przyjemnie otulają skórę, śpiew ptaków… aż chce się żyć! Właśnie dlatego nadejście wiosny to święto, które obchodzi się w niemal każdym zakątku świata. Poznaj najciekawsze zwyczaje na pierwszy dzień wiosny!

Kiedy właściwie jest pierwszy dzień wiosny?

Jednak nawet gdyby pozostać przy półkuli północnej, może się pojawić dyskusja co do tego na który dzień przypada pierwszy dzień wiosny. Możemy wyróżnić dwa podejścia:

...::|zk4cz|::...
  1. astronomiczne – zgodnie z nim pierwszy dzień wiosny jest tożsamy z tzw. równonocą wiosenną, a więc momentem, w którym dzień i noc mają tę samą długość (czyli wynoszą niemal dokładnie po 12 godzin),
  2. meteorologiczne – tu pod uwagę bierze się roczne cykle rozkładu temperatury, a nie pozycję Ziemi wobec słońca.

Które podejście jest właściwsze? To oczywiście kwestia dyskusyjna. Jednak w większości krajów przyjmuje się pierwszą wersję. Zgodnie z nią na półkuli północnej pierwszy dzień wiosny przypada między 19 a 21 marca każdego roku. Np. w 2021 roku jest to 20 marca.

W ujęciu meteorologicznym data, na którą przypada początek wiosny, jest stała – to 1 marca. Ta „wersja wydarzeń” obowiązuje np. w Rosji.

Kiedy przypada pierwszy dzień wiosny? Astronomiczna wiosna wypada pomiędzy 19 a 21 marca, a według podejścia meterologicznego wiosna rozpoczyna się 1 marca.

Jak się świętuje pierwszy dzień wiosny na świecie? Ciekawe zwyczaje na pierwszy dzień wiosny

Bez względu na to, kiedy dokładnie przypada pierwszy dzień wiosny, pewne jest jedno: to moment, który jest celebrowany. W Polsce mamy obyczaj topienia lub palenia Marzanny. A jak jest w innych krajach? Oto przegląd najciekawszych obyczajów z całego świata. Sprawdź, czy są Ci znane wszystkie!

Iran – perski Nowy Rok

W Iranie, czyli dawnej Persji, ale również w północnym Iraku, Afganistanie, Tadżykistanie, Uzbekistanie, Kirgistanie, Turkmenistanie, Kazachstanie, części Turcji oraz na północnym Kaukazie pierwszego dnia wiosny obchodzi się perski Nowy Rok: Nouruz. Przypada on na 21 marca. Korzenie tego święta sięgają wierzeń perskich oraz zoroastryjskich. Jak się go świętuje? Wiosennymi porządkami i ozdabianiem domów zielenią i kwiatami. Ale to nie wszystko. W ostatni wtorkowy wieczór przed Nowym Rokiem świętuje się Czaharszanbe Suri – tej nocy ludzie przeskakują przez ogniska oraz przebierają się i chodzą od domu do domu, by otrzymywać przekąski (trochę jak nasi kolędnicy :)).W sam Nowy Rok najważniejsze jest również jedzenie, które trafia na specjalnie udekorowany stół: Haft-sin.

...::|zk4cz|::...

Obowiązkowo muszą się na nim znaleźć wykiełkowane w misce zboża symbolizujące odrodzenie, a także inne przekąski i rzeczy o określonej symbolice. Wioski perskie przemierza zaś Kampirak, który rozdaje potrzebującym wcześniej uzbierane datki.

Japonia – hanami

W Japonii trudno określić moment, w którym powinno się zacząć świętować początek nowej pory roku. Dlaczego? Ponieważ Pierwszy Dzień Wiosny wyznacza zakwitnięcie pierwszych kwiatów wiśni (Sakura). A to następuje (zależnie od pogody i miejsca na mapie kraju) – wraz z końcem marca lub na początku kwietnia. Japońska Agencja Meteorologiczna każdego roku wydaje sakura-zensen, czyli program (prognozę) kwitnienia, który wskazuje moment jego rozpoczęcia w każdym z regionów. Najwcześniej wiśnie rozkwitają oczywiście na południu, a najpóźniej – na północy. Jednak w każdym regionie jest to to SPEKTAKULARNE widowisko.

...::|zk4cz|::...

W tym okresie Japończycy oddają się rytuałowi hanami, który polega na „podziwianiu” i „oglądaniu kwiatów”. W parkach miejskich całe rodziny organizują sobie pikniki na świeżym powietrzu, a wieczorami odbywają się różnego rodzaju imprezy. Przygotowuje się też tradycyjne potrawy świąteczne – np. specjalne kulki ryżowe dango. To właśnie dlatego na ten okres warto zaplanować wyprawę do Japonii – pozostawi po sobie niezwykłe wspomnienia!

Warto przy tym wspomnieć, że choć to hanami jest najbardziej znaną odsłoną celebracji pierwszego dnia wiosny w Japonii, dzień równonocy jest również celebrowany. To wówczas przypada dzień Shunbun No Hi, który jest świętem państwowym – często wykorzystywanym przez mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni na odwiedzanie grobów przodków oraz (zwłaszcza przez rolników) na modlitwę o dobre zbiory w nadchodzącym sezonie.


Ciąg dalszy na stronie 2

OD REDAKCJI

Nr 6 - marzec 2021

MIESIĘCZNIK WYDAWANY PRZEZ UCZNIÓW Z PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ W PRZEWODOWIE


Skład redakcji: Julia Piecychna, Ewelina Sawicka, Alicja Boguszewska


Opiekunka zespołu redakcyjnego: Wioletta Szpigel