PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ W PRZEWODOWIE PODUCHOWNYM
TORNISTER - STRONA 1

WITAJCIE
...::|zk4cz|::...

Rozpoczynamy naukę w nowym roku szkolnym 2020/2021. Wracamy do szkoły po kilku miesiącach nauki zdalnej. Nadal zmagamy się z rzeczywistością w dobie pandemii COVID-19. Pragniemy zwrócić szczególną uwagę na przestrzeganie rygoru higienicznego, dbałość o własne bezpieczeństwo, ale i innych członków szkolnej społeczności oraz Waszych rodzin.

Pamiętajmy o częstym myciu rąk, dezynfekcji oraz zachowywaniu dystansu społecznego. Jeśli Wasze samopoczucie wzbudzi Wasz niepokój, niezwłocznie zgłoście to Rodzicom czy Wychowawcom.

Zadbajcie również o zdrowe odżywianie, higienę nauki i pracy o zdrowy sen, wówczas rzeczywistość, w której przyszło nam funkcjonować stanie się przyjemniejsza i bezpieczniejsza.

Redakcja TORNISTRA

IX CZYTANIE
...::|zk4cz|::...

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

W dniu 25 września 2020 r. uczniowie klasy VII i VIII pod kierunkiem p. Izabeli Lachowskiej p. Wioletty Szpigel zaprezentowali wybrane fragmenty lektury w ramach IX już Czytania Narodowego, nad którym Honorowy Patronat obejmuje Para Prezydencka Rzeczypospolitej Polskiej.

Redakcja TORNISTRA

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
...::|zk4cz|::...

W dniu 21 września 2020 roku odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie wybrali również opiekuna organizacji, którym został p. Paweł Zaremba.

  • Alicja Boguszewska – przewodnicząca
  • Zuzanna Frągnowska – zastępca
  • Kacper Zajączkowski - skarbnik
SPOTKANIE Z POLICJANTEM

29 września odbyło się spotkanie z przedstawicielem policji p. Łukaszem Mikitą, który przypomniał o zasadach bezpieczeństwa w drodze do szkoły i do domu jak również o stosowaniu się do rygoru higieniczny w dobie pandemii COVID-19.

Redakcja TORNISTRA

NR 1/2020/21

Nr 1 - 2020/21

MIESIĘCZNIK WYDAWANY PRZEZ UCZNIÓW Z PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ W PRZEWODOWIE


Skład redakcji: Julia Piecychna, Ewelina Sawicka,Alicja Boguszewska


Opiekunka zespołu redakcyjnego: Wioletta Szpigel


Dawka humoru

Na lekcji polskiego:

- Jasiu, powiedz nam, kiedy używamy wielkich liter?

- Kiedy mamy słaby wzrok!


Na lekcji języka polskiego nauczyciel pyta:

- Czym będzie wyraz "chętnie" w zdaniu: "Uczniowie chętnie wracają do szkoły po wakacjach."?

Zgłasza się Jasio:

- Kłamstwem, panie profesorze!


Ojciec pyta syna:

- Co robiliście dziś na matematyce?

- Szukaliśmy wspólnego mianownika.

- Coś podobnego! Kiedy ja byłem w szkole, też szukaliśmy wspólnego mianownika! Że też nikt go do tej pory nie znalazł...


Opr.: Sawicka Ewelina