PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ W PRZEWODOWIE PODUCHOWNYM
TORNISTER - STRONA 2

Jak zacząć się zdrowo odżywiać w 10 prostych krokach?
...::|zk4cz|::...

Zdrowe odżywianie wbrew pozorom wcale nie jest skomplikowane ani czasochłonne. Jednak najtrudniej jest zacząć. Potem nawyki wchodzą w krew i zanim się obejrzymy stają się naszym stylem życia. I właśnie o to chodzi! Ale, ale… nie od razu Kraków zbudowano, więc najlepiej będzie zacząć wprowadzać małe zmiany, ale powoli i konsekwentnie. Dlatego dziś piszemy o tym, jak zacząć zdrowo się odżywiać w 10 prostych krokach!

Krok 1. Woda jest Twoim przyjacielem

Woda stanowi 92% Twojej krwi, w 75% wypełnia Twoje mięśnie, w 86% buduje Twój mózg, a w 22% kości. Głównie składasz się z wody, więc żeby dobrze funkcjonować, musisz ją pić. Jednak nie chodzi tylko o to, żeby w szybkim tempie wlać w siebie dwa litry płynu. Kluczem do sukcesu jest systematyczne nawadnianie organizmu przez cały dzień. Pij małymi łyczkami, spokojnie.

Krok 2. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia

Samochód, by jeździć, potrzebuje paliwa, a Ty, żeby prawidłowo funkcjonować, potrzebujesz energii, którą o poranku niewątpliwie da Ci odpowiednio skomponowane śniadanie. Nie lekceważ tego posiłku, bo jego brak jest gwarancją dodatkowych kilogramów, które pojawią się przez podjadanie, liczne przekąski oraz duże kolacje. A nic tak dobrze nie smakuje jak poranna owsianka albo omlet! Sprawdź nasze pomysły na zdrowe śniadania.

Krok 3. Cukier to Twój podstępny wróg!

Niestety, w dzisiejszych czasach cukier kryje się wszędzie. Jest w sokach, kolorowych napojach, sosach, keczupie, płatkach śniadaniowych, a nawet w musli i pieczywie. Jesz go nieświadomie niemalże w każdym posiłku, a jego nadmiar powoduje tycie oraz jest przyczyną wielu chorób. Zadbaj o to, aby przynajmniej go ograniczyć. Co może pomóc? Wyrób sobie nawyk sprawdzania etykiety produktu! Lub poszukaj w Internecie zobrazowań ilości cukru np. w litrze gazowanego napoju – będziesz niemile zaskoczony…

Krok 4. Warzywa są Twoim sprzymierzeńcem…

…i najlepszym przyjacielem! Mają wiele witamin, mało kalorii, dużo błonnika i składników mineralnych. Pięknie wyglądają, bardzo dobrze smakują i sprawią, że będziesz nie tylko smukłej wyglądać, ale także lepiej się czuć i mieć więcej energii. Postaraj się przemycać do posiłków jak najwięcej warzyw, najlepiej surowych lub gotowanych. A może wypróbuj warzywne soki?

Krok 5. Zapomnij o tym, co fast, light i fit

Hamburgery, hot-dogi i słodzone napoje powinny zniknąć z Twojego menu – to jasne. Jednak nie patrz również w kierunku produktów light i fit, które możesz znaleźć na sklepowej półce. Często mają tak naprawdę niewiele kalorii mniej niż ich pełnotłuste odpowiedniki, a niekorzystnie działa tu psychologia. Widząc napisy „fit”, często zjadamy danego produktu więcej i w rezultacie nadal spożywamy za dużo kalorii (kalkulator BMI podpowie Ci ile powinno ich być). Produkty te zazwyczaj mają także dużo mniej wartości odżywczych niż ich pełne odpowiedniki.

Krok 6. Jedz prosto

Wyeliminuj z diety przetworzone produkty, pełne tłuszczów trans, zbędnych kalorii, soli oraz cukru. Zdrowy organizm nie chodzi na skróty, tylko świadomie wybiera wartościowe posiłki. A właśnie takie najlepiej przygotować samodzielnie. Wówczas masz pewność, że nie znajdziesz w nich glutaminianu sodu czy syropu glukozowo-fruktozowego. Np. zrób sos do makaronu sam, nie sięgaj po gotowy ze słoiczka.

Krok 7. Sezonowe rośliny to droga do sukcesu!

Latem wybieraj truskawki, borówki i maliny, jesienią przygotuj krem z dyni, tartę z gruszką i śliwką, a zimą rozgrzewającą zupę z cebulą. Wiosną zakochaj się w nowalijkach – rzodkiewce, pomidorze czy ogórku. Korzystaj z dobrodziejstw natury, gdy te mają najlepszy smak i najwięcej wartości odżywczych.

Krok 8. Zamień białe na brązowe

Białe pieczywo zastąp pełnoziarnistym, a biały ryż – dzikim lub kaszą. Gdy musisz użyć cukru, weź do ręki trzcinowy zamiast białego. Choć i tutaj należy wybierać mądrze. Nie nabieraj się na „ciemne pieczywo” barwione karmelem!

Krok 9. Miej zdrową przekąskę zawsze przy sobie

Dzięki temu nie kupisz batona czy drożdżówki. Nie wypijesz też słodzonego napoju ani kawy z bitą śmietaną i polewą. Wrzuć do torebki lub plecaka jabłko, banana, suszone owoce, orzechy, jogurt naturalny lub wcześniej przygotowany koktajl i sięgnij po nie, gdy poczujesz mały głód. Takie zdrowe przekąski dodatkowo sprawiają, że spada ochota na cukier. Przeczytaj więcej na temat tego, jak nie podjadać między posiłkami.

Krok 10. Ciesz się zdrową dietą!

Szukaj nowych połączeń, poznawaj nieodkryte dotąd smaki, eksperymentuj, obserwuj, jak zmienia się Twoje ciało, zarażaj upodobaniem do zdrowego jedzenia swoją rodzinę i znajomych, dziel się wiedzą i… nie wracaj do starych nawyków! Nie warto! Jak widzicie, wcale nie trzeba dużo, aby naprawdę wiele zmienić! Takie małe zmiany mogą być rzeczywistym początkiem naszej nowej drogi żywienia – świadomej, zdrowej i odpowiedzialnej. Pomijając szczupłą sylwetkę – nasze zdrowie nam za to podziękuje! Nasza dieta pudełkowa jest zawsze przygotowana uwzględniając te rady. Wprowadź te 10 kroków do zdrowego odżywiania w życie i sam zobacz, jak szybko możesz poczuć i zauważyć różnicę!

...::|zk4cz|::...

Opr.: Sawicka Ewelina