PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ W PRZEWODOWIE PODUCHOWNYM

Zaelektryzowani - 03.04.2024


3 kwietnia 2024 r., do naszej szkoły przyjechał animator z grupy „Zaelektryzowani” z Lublina, który przybliżył wszystkim wiedzę z zakresu chemii i fizyki. Tematem zajęć były właściwości fizyczno-chemiczne wybranych gazów. Prezentujący pokazał wiele ciekawych doświadczeń z wodorem, helem, azotem, tlenem, parą wodną. omówił zjawisko napięc ia powierzchniowego.

Celem pokazu było przybliżenie tajników fizyki i chemii w bardzo atrakcyjny i prosty sposób, zrozumiały dla tych najmłodszych i najstarszych uczniów naszej szkoły. W warsztatach wzięli udział uczniowie klas I- VIII naszej szkoły.

Chemia i fizyka to nie tylko regułki książkowe, których trzeba się nauczyć, ale to także wiedza praktyczna, która może nam się przydać w życiu codziennym. Podczas tej niecodziennej lekcji nasz gość zaprezentował widowiskowe eksperymenty i doświadczenia naukowe.

Różnorodne rekwizyty i substancje sprawiły, że mogliśmy się poczuć jak w prawdziwym laboratorium. Eksperymenty przysporzyły uczniom wiele śmiechu, zwłaszcza ten, w którym sprawdzane były właściwości helu przy użyciu balonika - ,,zmiana głosu’’. Dużą atrakcją dla naszych uczniów była możliwość aktywnego uczestnictwa w pokazie i doświadczenia na własnej skórze zjawisk przyrody.


Wioletta Szpigel