PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ W PRZEWODOWIE PODUCHOWNYM

„Poczuj chemię do fizyki” - 15.12.2022


15 grudnia 2022 r., do naszej szkoły przyjechał pan Paweł animator z grupy „Zaelektryzowani” z Lublina, który zaprezentował interaktywny spektakl pt. „Poczuj chemię do fizyki”. Celem pokazu było przybliżenie tajników fizyki i chemii w bardzo atrakcyjny i prosty sposób, zrozumiały dla tych najmłodszych i najstarszych uczniów naszej szkoły. W warsztatach wzięli udział uczniowie klas I- VIII naszej szkoły.

Chemia i fizyka to nie tylko regułki książkowe, których trzeba się nauczyć, ale to także wiedza praktyczna, która może nam się przydać w życiu codziennym. Podczas tej niecodziennej lekcji nasz gość zaprezentował widowiskowe eksperymenty i doświadczenia naukowe. Wśród nich znalazły się: nadmuchiwanie powietrzem rękawa foliowego, poduszkowiec, wybuchowa zabawa z wodorem.

Różnorodne rekwizyty i substancje sprawiły, że mogliśmy się poczuć jak w prawdziwym laboratorium. Eksperymenty przysporzyły uczniom wiele śmiechu, zwłaszcza ten, w którym sprawdzane były właściwości helu przy użyciu balonika - ,,zmiana głosu’’. Dużą atrakcją dla naszych uczniów była możliwość aktywnego uczestnictwa w pokazie i doświadczenia na własnej skórze zjawisk przyrody. Co najwyższe, pan Paweł zwrócił uwagę na kwestię bezpieczeństwa podczas pokazu - więc nie próbujcie robić tego sami w domu!


Wioletta Szpigel