PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ W PRZEWODOWIE PODUCHOWNYM

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - 04.03.2024


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma na celu upamiętnienie żołnierzy tzw. Drugiej Konspiracji. Żołnierze ci tworzyli ruch niepodległościowy przeciw siłowej sowietyzacji Polski. Wśród Żołnierzy Wyklętych znajdowali się także leśnicy. Ogółem na wszystkich frontach II Wojny Światowej walczyło około 11 000 leśników, którzy wykazali się niezwykłym patriotyzmem, a także angażowali się w pomoc ludności cywilnej.

W naszej szkole 4 marca 2024 roku uczniowie pod kierunkiem p. Edyty Świder oraz p. Doroty Żbikowskiej zaprezentowali montaż słowno- muzyczny poświęcony bohaterskim żołnierzom wyklętym.

Apel miał na celu przybliżenie biografii i zainteresowanie losami polskich patriotów, którzy ginęli za wolność przyszłych pokoleń Polaków jak również kształtować patriotyczną postawę obywateli zwłaszcza teraz, kiedy nasi sąsiedzi z Ukrainy nadal trwają w obliczu wojny z Rosją.

Cieszymy się, że w naszej szkole pielęgnuje się tradycje narodowe i upamiętnia w tak uroczysty sposób ważne wydarzenia z historii naszego kraju.

Wioletta Szpigel