PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ W PRZEWODOWIE PODUCHOWNYM

Dzień Głośnego Czytania z Gangiem Słodziaków - 30.10.2019

30 października 2019r. odbył się w naszej szkole Dzień Głośnego Czytania z Gangiem Słodziaków. Wzięli w nim udział uczniowie klas I – III oraz najmłodsza grupa przedszkolna. Organizatorem imprezy były panie z edukacji wczesnoszkolnej: Regina Gołębiewska, Anna Zalewska i Anna Polańska. Piękną scenografię lasu stworzyły panie: Joanna Błaszczyk oraz Anna Polańska. Na początku dnia dzieci z kl. 1- 3 wykonały prace z różnych odpadów podlegających recyklingowi. Klasa 1 - zrobiła Magiczne Drzewo Słodziaków z makulatury, folii bąbelkowej i kolorowych, plastikowych korków. Klasy - 2 i 3 zbudowały Magiczny Las Słodziaków. Przypomniano również zasady segregacji odpadów i znaczenie recyklingu.

Ważnym punktem obchodów Dnia Głośnego Czytania, była wypowiedź pani dyrektor K. Machnowskiej-Stój na temat roli czytania w rozwoju dziecka. W leśnej scenerii, wśród śpiewu ptaków, dzieci wysłuchały czytanych przez p. pedagog B. Wyrzykowską i p. bibliotekarkę I. Lachowską opowiadań z książki "Gang Słodziaków. Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany" R. Piątkowskiej. Po uważnym wysłuchaniu, uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące bohaterów oraz przeczytanych fragmentów książki, ze zwróceniem uwagi na wartości wychowawcze. W nawiązaniu do rozdziału „Drzewa”, który przeczytali wybrani uczniowie z klasy 3, dzieci sadziły żołędzie w specjalnie przygotowanym podłożu. Następnie chodziły boso po ścieżce sensorycznej imitującej ścieżkę w lesie. Na zakończenie spotkania pani bibliotekarka zachęciła dzieci do odwiedzania biblioteki szkolnej, wypożyczania i czytania książek.

Dzień Głośnego Czytania to jeden z etapów ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego, którego celem jest budowanie nawyku codziennego czytania wśród uczniów klas I – III.

Organizatorem tego projektu jest sieć sklepów Biedronka, która aktywnie wspiera inicjatywy na rzecz czytelnictwa wśród najmłodszych. Dowodem na to są mini – albumy na naklejki, które motywują do codziennego głośnego czytania. Celem otrzymanego albumu jest zebranie przez dziecko 21 naklejek przyznanych za głośne czytanie - potwierdzone podpisem rodzica (co najmniej 10 minut dziennie).

Pasję do czytania trzeba zaszczepiać od najmłodszych lat, ponieważ pełni ono ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. Zachęcamy więc wszystkich dorosłych: nauczycieli, rodziców, dziadków, ciocie i wujków, do głośnego czytania dzieciom przez cały rok.