PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ W PRZEWODOWIE PODUCHOWNYM

P jak PLANETA, czy P jak PLASTIK - 19.10.2019

Na świecie wyprodukowano już ponad 9 miliardów ton plastiku. Większość trafia ponownie do naszych organizmów w zanieczyszczonej wodzie i jedzeniu. Największa ilość plastiku trafia jednak do mórz i oceanów!

Zalegający plastik nie rozkłada się szybko. To może trwać nawet kilkaset lat! W morzu w większości znajdują się opakowania jednorazowe, które wyrzucamy po zakupach, zużytych produktach, torebki foliowe…

Przez to ponad 40 % globalnej populacji WIELORYBÓW, DELFINÓW, MORŚWINÓW, ŻÓŁWI MORSKICH ma w przewodach pokarmowych sztuczne odpady. Podobną ilość mają MORSKIE PTAKI.

Sztuczne odpady w przewodach pokarmowych nie mogą być przez zwierzę wydalone. Takie zwierzę umiera w okropnych męczarniach z powodu wygłodzenia i bólu. Wyobraź sobie, jakbyś miał w brzuchu torby foliowe, butelki po szamponach lub puszki. Czy taki los chcemy sprawić zwierzętom? Czy tak dbamy o przyrodę?

Przyłączyliśmy się do akcji "P jak planeta, czy P jak plastik". Szerzymy razem z Nelą małą reporterką świadomość ludzi w segregacji odpadów. Uczniowie naszej szkoły przy współpracy rodziców stworzyli zwierzęta ze zużytego plastiku na wystawę ekologiczną na World Travel Show.