PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ W PRZEWODOWIE PODUCHOWNYM

Innowacja pedagogiczna – Geografia kl. V - 18.03.2024


W minionym semestrze roku szkolnego 2023/2024 uczniowie z klasy V wraz z nauczycielem geografii – Martą Fabisiak zrealizowali innowację pedagogiczną pt. „Od morza, aż do Tatr…”.

Jako cel nadrzędny innowacja zakładała zwiększenie zainteresowania uczniów geografią i przyrodą, a przede wszystkim rozwinięcie zainteresowania regionami fizyczno-geograficznymi Polski. Systematyczna nauka nowych ciekawostek o Polsce uświadomiła uczniom, jak dużo fascynujących miejsc kryje się w naszej ojczyźnie. Innowacja zakładała zaangażowanie wszystkich uczniów.

Uczniowie samodzielnie zbierali rzeczy i informacje dotyczące naszego regionu – Niziny Mazowieckiej, przygotowywali ciekawe opisy miejsc i charakterystyki regionu. Przyniesione przez uczniów rzeczy - magnesy, widokówki, foldery i inne elementy dotyczące Mazowsza zostały zapakowane i przesłane do szkół biorących udział w przedsięwzięciu. W zamian za to, otrzymaliśmy 7 paczek krajobrazowych z siedmiu odrębnych regionów fizyczno- geograficznych Polski. Nauczyciel nawiązał współpracę z 7 szkołami z poszczególnych regionów Polski – Wybrzeże Słowińskie, Pojezierze Mazurskie, Warszawa, Wyżyna Śląska, Wyżyna Lubelska, Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, Tatry. Dzięki temu uczniowie poznali obyczaje i kulturę ludzi żyjących w innych zakątkach Polski, m.in. na Wybrzeżu Słowińskim, Pojezierzu Mazurskim, Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej i innych.


Marta Fabisiak