PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ W PRZEWODOWIE PODUCHOWNYM

Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole - 08.05.2019

8 maja 2019 r. w naszej szkole odbyła się, jak co roku, akademia z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jest to uroczystość, która wpisana jest w coroczny kalendarz uroczystości naszej Szkoły. Dlatego ważne jest, aby wszystkim uzmysłowić, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm. Jest to niewątpliwie dla uczniów jedna z form nauki historii Polski, a dla dorosłych – jej przypomnienie.

Uczniowie zaprezentowali historyczne okoliczności związane z obradami Sejmu Wielkiego i uchwaleniem Konstytucji Majowej, jako pierwszej ustawy zasadniczej w Europie, a drugiej na świecie. Celem uroczystości było pielęgnowanie postaw patriotycznych, pamięci o przodkach, bohaterach i wydarzenia/cch z przeszłości. Dzięki udziałom w tego typu akademiach uczymy się patriotyzmu oraz właściwych postaw obywatelskich.

Na hasło "Baczność! Do hymnu!" wspólnie odśpiewaliśmy nasz hymn narodowy, "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie głos zabrała Pani Dyrektor, która przywitała wszystkich zebranych. Tym razem akademia zgromadziła dwóch wyjątkowych gości: Dyrektora Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie doktora Janosa Tischlera oraz Ambasadora Węgier w latach 1990-1995 Akosa Engelmayera. Nie zabrakło również stałych gości, którzy zawsze uświetniają swoją obecnością szkolne uroczystości. A byli wśród nich: wójt gminy Gzy Cezary Wojciechowski oraz zastępca wójta Cezary Parzychowski.

Uczniowie klas IV i V zaprezentowali przedstawienie słowno-muzyczne. Zadbano również o dekorację. Wszyscy w ciszy i skupieniu wysłuchaliśmy wypowiedzi uczniów, którzy pięknie recytowali wiersze, a także opowiadali historię Konstytucji 3 Maja. Uroczystość ubarwiły i wzbogaciły pieśni patriotyczne, m.in.: "Witaj, majowa jutrzenko", "Polska Flaga", "Hymn do Bałtyku’" oraz "Piękna nasza Polska cała". Słowa i muzyka prezentowane na uroczystości wprowadziły uroczysty i podniosły nastrój wśród słuchaczy.

Na koniec głos zabrali zaproszeni gości. Pan Akos Engelmayer, były Ambasador Węgier wygłosił bardzo ciekawe przemówienie o stosunkach Polski i Węgier na przestrzeni wieków oraz zaśpiewał w swoim ojczystym języku zwrotkę hymnu węgierskiego.