PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ W PRZEWODOWIE PODUCHOWNYM

Wycieczka do warszawy "szlakiem żołnierzy wyklętych" - 20.03.2019

20.03.2019 r. 39 uczniów z klas VI – VIII udało się na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, które mieści się na ulicy Rakowieckiej. Miejsce to od 1945 roku pełniło funkcję głównego więzienia politycznego Polski, w którym przetrzymywano żołnierzy Armii Krajowej i najważniejszych członków podziemia niepodległościowego, m.in. gen. Augusta Fieldorfa czy mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszka". Mogliśmy zobaczyć wnętrze więzienia, po którym oprowadzała nas przewodniczka z Instytutu Pamięci Narodowej. Byliśmy również w kilku celach m. in. w celi rotmistrza Pileckiego. Niezwykłym przeżyciem była relacja naocznego świadka tych wydarzeń. W niezwykle wzruszający sposób, pełen złości, żalu, wzruszenia obecnie 93-letnia kobieta opowiadała o swoich dramatycznych przeżyciach związanych z tym miejscem. Gdy została aresztowana miała zaledwie 23 lata. Zostawiła w domu dwóch synów. Jeden miał 4 lata, drugi zaledwie 10 miesięcy. Była przetrzymywana w celi z czterema innymi koleżankami. Dopiero po ponad 60 latach zdobyła się na odwagę, by przekroczyć próg tego miejsca. Miejsca, w którym działy się rzeczy okrutne. Miejsca, które nazywane jest ,,Golgotą Narody Polskiego’’. Miejsce to zrobiło na uczniach ogromne wrażenie. Dzieci z wielkim zainteresowaniem i powagą dla tego miejsca wysłuchały opowieści o tamtych dramatycznych wydarzenia/cch, jakże trudnych, ale jakże ważnych dla każdego Polaka.

Kolejnym punktem wycieczki był film fantastycznonaukowy o superbohaterce − Carol Danves pt.: "Kapitan Marvel". Film opowiada o międzygalaktycznej wojnie między dwoma obcymi rasami. Jest to film, w którym bardzo dużo się dzieje. Jest zabawnie. Ale czasami i dramatycznie. A samo zakończenie – zaskakuje. Dzieci świetnie się bawiły, a film dostarczył im sporo rozrywki.

Po zakończonej projekcji udaliśmy się do autokaru. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na posiłek. O godzinie 18:30 byliśmy w szkole.

To była udana wycieczka, której towarzyszyły nam ogromne emocje, od smutku i wzruszenia jakich doznaliśmy podczas zwiedzania muzeum, po radość i dobry humor jaki zafundował nam film.