PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ W PRZEWODOWIE PODUCHOWNYM

Edukacyjna wycieczka do Warszawy - 15.02.2019

Uczniowie klas V – VIII dn. 15 lutego 2019 roku spędzili miło i ciekawie czas w Warszawie. Naszą wizytę rozpoczęliśmy od Centrum Nauki Kopernik, gdzie uczniowie mieli możliwość zobaczenia ponad 450 eksponatów w kilku tematycznych galeriach. Głównym jednak celem wizyty w Centrum Nauki były zajęcia w laboratoriach: chemicznym, fizycznym i robotycznym. Laboratoria te to miejsca niezwykłe. W kilkuosobowych zespołach, pod okiem specjalistów uczniowie samodzielnie wykonywali ciekawe, a niekiedy także niesamowite doświadczenia.

W laboratorium chemicznym uczniowie tworzyli emulsje. Emulsja do ciekawy układ, w który można połączyć dwie niemieszające się ze sobą ciecze – np. olej i wodę. W ten sposób powstaje majonez i różne kremy. Uczestnicy zajęć stworzyli kilka typów emulsji i sprawdzili niektóre ich właściwości. Dowiedzieli się czym są emulsje, kremy, filtry UV. Dzięki specjalistycznej kamerze firmy BASF zobaczyli, jak wykonany przez nich krem chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym.

W laboratorium fizycznym uczniowie spojrzeli na wodę okiem prawdziwych badaczy. Zastanawiali się, co wyróżnia ją spośród innych substancji i dlaczego. Samodzielnie zaprojektowali i przeprowadzili doświadczenia. Sprawdzili, na czym polega anomalia wody oraz czemu w ogóle o takiej anomalii się mówi. Podczas zajęć wykorzystane zostało pudełko Woda, będące pierwszym modułem Modułowych Pracowni Przyrodniczych.

Czy ludzie i roboty humanoidalne mają ze sobą coś wspólnego, poza wyglądem? Uczestnicy zajęć w laboratorium robotycznym wcielili się w role lekarzy i zbadali robota. Spojrzeli na niego z perspektywy neurologa, laryngologa, okulisty i ortopedy. Wspólnie mierzyli parametry „życiowe” humanoida i zaprogramowali go zgodnie z zachowaniem Trzech Praw Robotyki.

Po bardzo intensywnie spędzonych zajęciach w CNK udaliśmy się na Niewidzialną Wystawę. Niewidzialna Wystawa to wyjątkowa interaktywna podróż w niewidzialny świat, podczas której mogliśmy wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, dotyku, węchu…

Na wystawie Przewodnicy – osoby niewidome lub niedowidzące – poprowadzili nas w podróż, która wiele nas nauczyła i skłoniła do wielu refleksji. Godzina bycia niewidomym być może otworzyła niektórym z nas oczy. Niewidzialna Wystawa zbliżyła do nas perspektywy doświadczania jednego świata – osób widzących i niewidomych. Pod opieką niewidomych Przewodników odwiedziliśmy specjalnie wyposażone i całkiem wyciemnione pomieszczenia. Doświadczyliśmy jak poruszać się w miejskim zgiełku, jak zapłacić za kawę w barze, jak poruszać się po mieszkaniu w całkowitych ciemnościach i nie tylko…