PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ W PRZEWODOWIE PODUCHOWNYM

Witaj Maj! Trzeci Maj! - 05.05.2022

Pierwsza w Europie, a druga na świecie konstytucja była prawdziwym ewenementem politycznym, a zarazem desperacką próbą wydobycia państwa z głębokiego kryzysu. Choć sformułowana w niej światła koncepcja reformy państwa nie została niestety zweryfikowana w praktyce z uwagi na działania ościennych mocarstw, Ustawa rządowa do dziś pozostaje jednym z najbardziej wzniosłych symboli dążeń Polaków do życia w wolny, suwerennym i sprawiedliwym kraju.

Z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole 05.05. 2022 miała miejsce uroczysta akademia.

Uczniowie klasy VII pod kierunkiem p. Edyty Świder oraz p. Doroty Żbikowskiej i Wioletty Szpigel, zaprezentowali montaż słowno-muzyczny poświęcony temu światowej rangi w dziejach naszej historii wydarzeniu. Młodzież przybliżyła okoliczności utworzenia Konstytucji 3 Maja jej ogromną role dla naszego kraju i społeczeństwa.

Autorami Konstytucji 3 Maja byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Nie obeszło się bez przeszkód. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego wielu posłów, pracujących na zlecenie państw ościennych (Rosji, Prus czy Austrii), sprzeciwiało się powołaniu ustawy zasadniczej. Okazja nadarzyła się 3 Maja 1791 roku, wówczas wielu przeciwników konstytucji nie powróciło jeszcze z Wielkanocnego urlopu. Po siedmiogodzinnych obradach Sejm zatwierdził konstytucję, a król Stanisław August Poniatowski ją podpisał. Twórcy Konstytucji 3 Maja określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.