PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ W PRZEWODOWIE PODUCHOWNYM
TORNISTER - STRONA 2

TŁUSTY CZWARTEK

...::|zk4cz|::...

W tym roku uwielbiany przez wszystkich tłusty czwartek przypada 24 lutego. Jego data zależy od Świąt Wielkanocnych. Poprzedza Środę Popielcową i ostatki. To dzień, w którym można, a nawet trzeba najeść się do syta.

Tradycja spożywania pączków i faworków wywodzi się ze starożytnego Rzymu. Czas pomiędzy zimą a wiosną był tam hucznie celebrowany. Odbywały się liczne imprezy, podczas których Rzymianie objadali się tłustymi potrawami. W kulturze chrześcijańskiej, kilka dni przed Wielkim Postem, na pożegnanie karnawału, przyjęto zwyczaj najadania się do syta, by zebrać siły na czterdzieści dni wyrzeczeń.

Istnieje także legenda, związana z okrutnym krakowskim burmistrzem o nazwisku Combr. Burmistrz tak bardzo dał się we znaki kobietom, które handlowały na rynku, że kiedy umarł, a było to w czwartek przed Środą Popielcową, handlarki, zamiast zalać się łzami, urządziły zabawę z pijatyką i tańcami, krzycząc, że umarł Combr. Zaczepiały przechodzących przez rynek mężczyzn, zmuszając ich do tańca i oddawania wierzchnich ubrań – za te krzywdy, które od Combra doznały. Krakowskie przekupki z radości, że uwolniły się od okrutnika, postanowiły świętować rocznicę jego śmierci właśnie w tłusty czwartek, a zabawę nazwano babskim combrem. Co ciekawe, na południu Polski ta nazwa wciąż funkcjonuje.

Z tłustym czwartkiem wiąże się mnóstwo przesądów. Jeden z nich mówi, że jeśli nie zjemy pączka, przez kolejny rok grozi nam nieszczęście. Według kolejnego liczy się przede wszystkim ilość spożytych pączków. Nim więcej ich zjemy, tym więcej szczęścia będzie nam towarzyszyć w ciągu roku. W niektórych częściach Polski niektóre z nich nadziewa się migdałami. Tego, kto na niego trafi, ma przydarzyć się coś wyjątkowego.


Opr.: Julia Grabowska

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

...::|zk4cz|::...

1 marca obchodzony jest corocznie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych i ma na celu upamiętnienie żołnierzy tzw. Drugiej Konspiracji. Inicjatywę ustawodawczą w celu uchwalenia święta podjął w 2010 r. prezydent Lech Kaczyński. 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Stanowili oni ruch niepodległościowy przeciw siłowej sowietyzacji Polski. Wśród Żołnierzy Wyklętych znajdowali się także leśnicy. Ogółem na wszystkich frontach II Wojny Światowej walczyło około 11 000 leśników, którzy wykazali się niezwykłym patriotyzmem, a także angażowali się w pomoc ludności cywilnej.

W naszej szkole 1 marca 2022 roku uczniowie klasy siódmej pod kierunkiem p. Edyty Świder, p. Wiolety Szpigel oraz p. Doroty Żbikowskiej zaprezentowali montaż słowno-muzyczny poświęcony bohaterskim żołnierzom wyklętym.

Apel miał na celu zainteresowanie młodzieży losami polskich patriotów, którzy ginęli za wolność przyszłych pokoleń Polaków oraz kształtować patriotyczną postawę obywateli zwłaszcza teraz, kiedy nasi sąsiedzi z Ukrainy stanęli w obliczu wojny z Rosją.


Opr.: Wioletta Szpigel

WYCIECZKA DO GĄSIOROWA

...::|zk4cz|::... ...::|zk4cz|::...

W dniu 15 marca 2022 roku odbyła się wycieczka do Młyna Gąsiorowo, gdzie uczniowie klasy 4-8 uczestniczyli w warsztatach: Wielkanoc na Mazowszu.

Młodzież poznała tradycje i zwyczaje wielkanocne, samodzielnie lepili pierogi oraz wykonali pisanki wielkanocne. Ponadto poszukiwali w plenerze oznak wiosny, a na koniec mogli skorzystać z placu zabaw, który był niewątpliwie największą atrakcją.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY - ŚWIĘTO SZKOŁY

...::|zk4cz|::...

23 marca 2022 r. - Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole obchodzimy jako Święto Szkoły.

W tym roku w programie można było : obejrzeć film przygodowy wyprawa do dżungli i skosztować popcornu samodzielnej produkcji. Kolejnym punktem programu był pokaz mody wiosennej- każda klasa zaprezentowała stylizacje wiosenne własnego pomysłu.

Pokaz talentów cieszył się chyba największym uznaniem. Uczniowie zaprezentowali nie tylko umiejętności gry na instrumentach, taneczne czy sportowe, ale również malarskie, dzierganie na szydełku, składanie łódek oraz uprawianie dyscyplin z zakresu samoobrony i sztuk walki.

Dużo emocji dostarczył również zorganizowany przez Samorząd Uczniowski teleturniej Kocham Cię Polsko!

Rywalizacja w teleturnieju okazała się świetnym sposobem na integrowanie nie tylko zespołów klasowych, ale również sprzyja rywalizacji uczniowie- nauczyciele. Liczymy, że jeszcze nie raz będą mierzyć się w zabawnych konkurencjach młodzież i ich pedagodzy.

Szczególne podziękowania opiekun SU kieruje do uczennic z klas 8 i 7 za zaangażowanie oraz pomoc w organizacji święta.

Leonardo da Vinci

...::|zk4cz|::...

Urodził się 15 kwietnia 1452 roku w anchiano. Często był opisywany jako archetyp „człowieka renesansu”. Powszechnie uważa się go za jednego z największych malarzy wszech czasów i za najwszechstronniej utalentowaną osobę w historii. To właśnie talent malarski przysporzył Leonardowi największej popularności. Dwie z jego prac, Mona Lisa i Ostatnia Wieczerza, zajmują czołowe miejsca na listach najsławniejszych, najczęściej imitowanych i wspominanych portretów i dzieł malarstwa. Równie wielkie znaczenie w historii sztuki ma szkic Leonarda Człowiek witruwiański. W Polsce szczególnie znany jest obraz Dama z gronostajem, który znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Do czasów dzisiejszych przetrwało najprawdopodobniej 15 jego obrazów. Jako inżynier, Leonardo tworzył projekty wyprzedzające jego czas, opracowując koncepcje śmigłowca, czołgu, wykorzystania podstaw tektoniki płyt, podwójnego poszycia burt statku i wiele innych innowacji. Względnie mała liczba jego pomysłów została wcielona w życie za jego czasów. Niektóre z jego pomniejszych pomysłów, takie jak automatyczna nawijarka do szpul czy maszyna do sprawdzania wytrzymałości drutu na rozciąganie, weszły do świata techniki bez większego rozgłosu.

Leonardo pracował na największych dworach Europy, m.in. dla rodów Sforzów i Medyceuszy. Doprowadził do znacznego wzrostu poziomu wiedzy o anatomii, budownictwie lądowym i hydrodynamice. Zaznaczył swoją obecność także w dziedzinie architektury, rzeźby, filozofii i pisarstwa, ale te zajęcia odgrywały mniejszą rolę w jego życiu. Do dziś przetrwało 7000 stron jego notatek z rysunkami i szkicami.


Opr.: Julia Piecychna

HEJT I MOWA NIENAWIŚCI

25 marca odbyło się spotkanie z przedstawicielem policji p. Łukaszem Mikitą, który poprowadził dla klas 4-8 prezentację dotyczącą Hejtu w Internecie oraz mowy nienawiści. Młodzież została uświadomiona o skutkach i konsekwencjach prawnych w przypadku hejtu wobec innych ludzi.