PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ W PRZEWODOWIE PODUCHOWNYM
TORNISTER NR 2/3 - 2022/2023 - STRONA 1

OSKARY 2022
...::|zk4cz|::...

13 października 2022 w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie.

Z okazji Dnie Edukacji Narodowej odbyła się uroczysta gala rozdania Nauczycielskich Oskarów.

Pośród gwiazd, przybyłych na uroczystość, znaleźli się szanowni goście w osobach: ks. Romana Mosakowskiego, przedstawicieli Rady Rodziców, nauczycieli emerytów oraz rodziców. Nie zabrakło oczywiście uczniów, którzy pod kierunkiem pani Doroty Żbikowskiej oraz Wioletty Szpigel przygotowali całą uroczystość.

W swoim wystąpieniu p. Dyrektor Krystyna Machnowska-Stój podkreśliła ogromną rolę oraz znaczenie pracy, zarówno nauczycieli jaki pracowników administracyjnych. Podziękowała poprzedniej oraz aktualnej Radzie Rodziców za wsparcie oraz owocną współpracę.

Dyrektor Szkoły wręczyła również Nagrody Dyrektora następującym osobom: p. Danucie Echalik, p.Izabeli Lachowskiej, p. Katarzynie Sowie p. Edycie Świder, p. Wiolettcie Szpigel, p. Anecie Radeckiej, Agnieszce Zabielskiej, p. Stefanowi Sadowskiemu, p. Pawłowi Zarembie oraz pracownikom administracyjnym: p. Edycie Popowicz, p. Annie Piątkowskiej p. Pawłowi Frąckiewiczowi,p. Dariuszowi Ojrzeńskiemu. Wszystkim nagrodzonym życzymy wielu dalszych sukcesów zawodowych.

Przewodnicząca Rady Rodziców p. Justyna Dudzikowska, wraz z życzeniami, złożyła kwiaty na ręce Pani Dyrektor.

W części artystycznej podsumowano zaangażowanie oraz trud wychowania i nauczania nauczycieli, poprzez przyznanie OSKARÓW 2022 w 16 kategoriach.

Uczniowie, kilka dni wcześniej, dokonali sumiennego głosowania we wszystkich kategoriach. Wyłoniono m.in.: Aktorkę/Aktora Pierwszoplanowego, Drugoplanowego, Aktora Komediowego, były Oskary z Animację, Scenografię i Kostiumy, Efekty Dźwiękowe czy Specjalne, za Montaż za Najlepszą Reżyserię jak również za Film Krótkometrażowy czy Debiut Roku. Nie mogło zabraknąć tu Oskara dla Aktorki/Aktora Dramatycznego, za Całokształt Twórczości czy chociażby Oskara Honorowego, który przypadł najważniejszej osobie w naszej społeczności. Dźwiga na swoich barkach ciężar zarządzania naszą szkołą – p. Krystynie Machnowskiej -Stój. Wszyscy świetnie się bawiliśmy podczas tej znakomitej gali.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy wszystkim Pracownikom naszej szkoły i życzymy realizacji dalszych zamierzeń.


Wioletta Szpigel

Jak szybko się uczyć – zacznijmy od początku…

...::|zk4cz|::...

Właściwe nastawienie jest niemal równie ważne, jak samo uczenie się. Oto, co ma znaczenie, gdy chcemy się uczyć szybciej i skuteczniej

MOTYWACJA

Zanim zaczniecie się uczyć, zastanówcie się, po co to robicie: zależy wam na dobrej ocenie z konkretnego przedmiotu, macie przed sobą egzamin maturalny, wybieracie się na wymarzony kierunek studiów i wiedza z danej dziedziny bardzo wam się przyda… Wyobraźcie sobie, jak się poczujecie, kiedy osiągniecie cel. Wspaniale, prawda? Przywołujcie to wyobrażenie za każdym razem, kiedy stracicie zapał do nauki. Dobry nastrój zwiększa efektywność naszego umysłu, poprawia umiejętność myślenia i analizowania.

KONCENTRACJA

Przygotujcie swoje miejsce pracy: zadbajcie o wygodę, usuńcie przedmioty, które mogą was rozpraszać, wyłączcie telefon i komputer, jeśli nie jest wam potrzebny podczas nauki. Wyznaczcie sobie czas na naukę i skupcie się tylko na niej.

WEWNĘTRZNY LUZ

Nawet jeśli zabierzecie się do nauki za późno, nie wpadajcie w panikę, że nie wystarczy wam czasu. Gonitwa myśli nie sprzyja koncentracji. Aby się uspokoić, odetchnijcie głęboko trzy razy albo wyobraźcie sobie, że jesteście w miłym miejscu, w którym czujecie się bezpiecznie. Odprężeni? Więc do dzieła!

Metody skutecznej nauki. Jak się uczyć, żeby się nauczyć

Czytanie w kółko tego samego rzadko przynosi efekty, a także zajmuje mnóstwo czasu. Mózg nudzi się już za pierwszym razem, a potem jest tylko gorzej. Po kilku godzinach wysiłku możecie mieć wrażenie, że nic nie zapamiętaliście. Nie martwcie się! Znamy sposoby na efektywną naukę i zdradzimy wam, jak szybko się czegoś nauczyć.

  1. Twórzcie mapy myśli – to graficzny sposób przedstawiania najważniejszych treści, który pozwala je lepiej zapamiętać. Wymaga klasyfikacji informacji i odrzucenia wszystkiego, co zbędne. W centrum mapy umieśćcie słowa-klucze, które od razu rzucają się w oczy. Zaznaczajcie strzałkami powiązania między różnymi zjawiskami i pojęciami. Musicie więc dobrze rozumieć te zależności, a zrozumienie ich sprawia, że łatwiej zapamiętujecie. Elementy ważniejsze zapisujcie większymi literami, mniej ważne – mniejszymi, używajcie także kolorów. To wszystko sprawi, że nawet najnudniejszy temat przedstawiony w ten sposób zmieni się w przydatną notatkę, na którą wystarczy rzucić okiem, by przypomnieć sobie, czego dotyczy.
  2. Zadbajcie o częste, kilkuminutowe powtórki.
  3. Uczcie się w ruchu, na przykład powtarzajcie wiadomości, chodząc po pokoju.
  4. Zwracajcie uwagę na wyróżnione elementy: tabele, wykresy, podpisy pod zdjęciami, wytłuszczone fragmenty w tekście. Często zawierają one najważniejsze informacje, które mogą wam umknąć, jeśli skupicie się tylko na litym tekście. Są one również bardzo pomocne podczas powtórek.
  5. Pamiętajcie, że książki są dla was. Podkreślajcie i róbcie notatki na marginesach. Kiedy znowu zajrzycie do podręcznika, nie będziecie musieli czytać całego tematu, żeby go powtórzyć. Wystarczy przejrzenie własnych zapisków. Na pewno od razu przypomnicie sobie swoje skojarzenia i informacje, które je wywołały.
  6. Stosujcie mnemotechnikę, czyli techniki wspomagające zapamiętywanie. Nie tylko rozwijają one pamięć, ale pomagają trwale przyswoić wiadomości.
W tym szaleństwie jest metoda, czyli jak się szybko nauczyć na sprawdzian

Przede wszystkim nie uczcie się w ostatniej chwili i nie siedźcie nad książką godzinami. To nie pomoże. Pamiętajcie, że wasz mózg zapamiętuje więcej, jeśli uczycie się częściej i krócej, niż gdy robicie to przez wiele godzin, w dodatku tuż przed sprawdzianem. Zatem, jak szybko się uczyć i zapamiętywać? A zwłaszcza, jak nauczyć się dużej partii materiału w krótkim czasie?

  1. Im wcześniej zaczniecie się uczyć, tym lepiej. Łatwiej zapamiętacie materiał podzielony na mniejsze części. Jeśli jest to niemożliwe, zabierzcie się do pracy najpóźniej dwa dni przed sprawdzianem czy kartkówką, by mieć czas na powtórzenie nowych wiadomości.
  2. Uczcie się poszczególnych zagadnień w krótkich 15-20 minutowych cyklach i róbcie między nimi przerwy. Naukowcy są zdania, że ludzki mózg nudzi się, gdy przez dłuższy czas zajmuje się tym samym tematem. Zapewnijcie mu różnorodność: przerwę wykorzystajcie na rozwiązanie zadania z matematyki albo przejrzenie słówek z angielskiego. Taka zmiana wpłynie pozytywnie na efektywność nauki i poprawi waszą pamięć. Dowiedziono, że kiedy zajmujemy się kilkoma tematami jednocześnie, pracujemy wydajniej, niż gdybyśmy zajmowali się tylko jednym.
  3. Aby szybko się czegoś nauczyć, musicie często powtarzać, ponieważ człowiek zaczyna zapominać już podczas pierwszej godziny po zakończeniu nauki. By do tego nie dopuścić, każdy następny cykl zaczynajcie od powtórki tego, czego nauczyliście się w poprzednim. Większą powtórkę zaplanujcie na następny dzień. W nocy, gdy zaśniecie w swoich śpiulkolotach, wasz mózg uporządkuje nowe informacje i rano pozytywnie zaskoczy was to, ile zapamiętaliście.
  4. Uczcie się o takich porach, kiedy umysł jest najbardziej wydajny, na przykład po śniadaniu, które zapewni waszemu mózgowi energię niezbędną do pracy, albo po spacerze. Nie róbcie tego „na głodnego” zaraz po przebudzeniu, po obfitym obiedzie, po którym naturalne jest uczucie senności, czy też wieczorem, gdy jesteście zmęczeni i wygodnie leżycie w śpiulkolocie. W takich chwilach nauka będzie nieefektywna. Większość energii będziecie musieli poświęcić na walkę z potrzebami waszego organizmu: głodem albo sennością.
  5. Wprawdzie własne uporządkowane miejsce pracy jest bardzo ważne, ale gdy chcecie skłonić mózg do intensywniejszego wysiłku, zafundujcie mu zmianę miejsca (przecież nie znosi nudy!). Uczcie się w parku, na kanapie, w bibliotece… Efekt będzie lepszy, niż gdybyście uczyli się w jednym miejscu.
  6. Zadbajcie o to, by mieć szklankę z wodą w zasięgu ręki. Odpowiednie nawodnienie poprawia koncentrację, a co za tym idzie, zwiększa efektywność nauki.

Opr.: Kinga Ciach

OD REDAKCJI

Nr 2/3 (pażdziernik/listopad 2022)

MIESIĘCZNIK WYDAWANY PRZEZ UCZNIÓW Z PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ W PRZEWODOWIE


Skład redakcji: Kinga Ciach, Kinga Kucharczyk, Dominik Sawicki.


Opiekunka zespołu redakcyjnego: Wioletta Szpigel


Z okazji Dnia Edukacji narodowej życzymy wszystkim nauczycielom oraz pracownikom administracyjnym szkoły, aby praca dawała zawsze zadowalające efekty, a wdzięczna pamięć wychowanków najpełniej wynagradzała Wasz trud.