PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ W PRZEWODOWIE PODUCHOWNYM
TORNISTER NR 5
Wyniki klasyfikacji półrocznej w Publicznej Szkole Podstawowej im. Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Przewodowie Poduchownym

Na koniec I półrocza 2020/2021 uczniowie naszej szkoły uzyskali następujące wyniki klasyfikacji.

Uczniowie, którzy zdobyli najwyższe osiągnięcia oraz średnie:

Klasa 1

  • Woźniak Angelika
  • Długołęcka Z
  • Jasińska Lena
  • Szczypińska Maja
  • Wierzbicki Mateusz
  • Dylewicz Ksawery

Klasa 2

  • Zawada Kacper
  • Truchan Szymon
  • Dudzikowska Alicja
  • Kucharczyk Kacper

Klasa 3

  • Sawicki Dominik
  • Klejment Jakub

Klasa 4 - śr. 4,74

  1. Fabisiak Tomasz - śr. 5,09
  2. Nowak Maksymilian - śr. 4,91
  3. Pietruszczak Tomasz - śr. 4,91
  4. Pilichowska Marcelina - śr. 4,91
  5. Biegała Damian - śr. 4,82
  6. Zadrożny Antoni - śr. 4,82

Klasa 5 - śr. 4,73

  1. Frąckiewicz Aleksander - śr. 4,92
  2. Twardowski Beniamin - śr. 4,83

Klasa 6 - śr. 4,42

  1. Ciach Kinga - śr. 5,00
  2. Żmijewska Martyna - śr. 4,92

Klasa 7 - śr. 4,51

  1. Sawicka Ewelina - śr. 5,14
  2. Piecychna Julia - śr. 4,78

Klasa 8 - śr. 3,64

Ranking klas według średnich

  1. Klasa IV - śr. 4,74
  2. Klasa V - śr. 4,24
  3. Klasa VI - śr. 4,03
  4. Klasa VII - śr. 4,00
  5. Klasa VIII - śr. 3,64

Noty 5,0 i więcej uzyskali:

  1. Sawicka Ewelina - śr. 5,14
  2. Fabisiak Tomasz - śr. 5,09
  3. Ciach Kinga - śr. 5,00
Święta Agata, dziewica i męczennica
...::|zk4cz|::...

Agata (etymologicznie: "dobra") zwana Sycylijską jest jedną z najbardziej czczonych w chrześcijaństwie świętych. Wiadomości o niej mamy przede wszystkim w aktach jej męczeństwa. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa istniał bowiem zwyczaj, że sporządzano akta męczenników; większość z nich nie doczekała do naszych czasów. Akta męczeństwa Agaty pochodzą dopiero z V wieku. Według opisu męczeństwa Agata urodziła się w Katanii na Sycylii ok. 235 r. Po przyjęciu chrztu postanowiła poświęcić się Chrystusowi i żyć w dziewictwie. Jej wyjątkowa uroda zwróciła uwagę Kwincjana, namiestnika Sycylii. Zaproponował jej małżeństwo. Agata odmówiła, wzbudzając w odrzuconym senatorze nienawiść i pragnienie zemsty. Trwały wówczas prześladowania chrześcijan, zarządzone przez cesarza Decjusza. Kwincjan aresztował Agatę. Próbował ją zniesławić przez pozbawienie jej dziewiczej niewinności, dlatego oddał ją pod opiekę pewnej rozpustnej kobiety, imieniem Afrodyssa. Kiedy te zabiegi spełzły na niczym, namiestnik skazał Agatę na tortury, podczas których odcięto jej piersi. W tym czasie miasto nawiedziło trzęsienie ziemi, w którym zginęło wielu pogan. Przerażony namiestnik nakazał zaprzestać mąk, gdyż dostrzegł w tym karę Bożą. Ostatecznie Agata poniosła śmierć, rzucona na rozżarzone węgle, 5 lutego 251 r.

Jej ciało chrześcijanie złożyli w bezpiecznym miejscu poza miastem. Papież Symmachus (+ 514) wystawił ku jej czci w Rzymie przy Via Aurelia okazałą bazylikę. Kolejną świątynię w Rzymie poświęcił jej św. Grzegorz Wielki w roku 593. Wreszcie papież Grzegorz II (+ 731) przy bazylice św. Chryzogona na Zatybrzu wystawił ku jej czci trzeci rzymski kościół. Dowodzi to wielkiej czci, jaką otaczano ją w owych czasach. Obecnie ciało Agaty znajduje się w katedrze w Katanii. Wielkiej czci doznają jej relikwie, m.in. welon, dzięki któremu, jak niesie podanie, Katania niejeden raz miała doznać ocalenia. W dzień św. Agaty w niektórych okolicach poświęca się pieczywo, sól i wodę, które mają chronić ludność od pożarów i piorunów. Poświęcone kawałki chleba wrzucano do ognia, by wiatr odwrócił pożar w kierunku przeciwnym. W dniu jej pamięci karmiono bydło poświęconą solą i chlebem, by je uchronić od zarazy. Św. Agata jest patronką Sycylii, miasta Katanii oraz ludwisarzy. Wzywana przez kobiety karmiące oraz w chorobach piersi. W ikonografii św. Agata przedstawiana jest w długiej sukni, z kleszczami, którymi ją szarpano. Atrybutami są: chleb, dom w płomieniach, korona w rękach, kość słoniowa - symbol czystości i niewinności oraz siły moralnej, palma męczeńska, obcięte piersi na misie, pochodnia, płonąca świeca - symbol Chrystusa.

0pr. Sawicka Ewelina

OD REDAKCJI

Nr 5 - luty 2021

MIESIĘCZNIK WYDAWANY PRZEZ UCZNIÓW Z PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ W PRZEWODOWIE


Skład redakcji: Julia Piecychna, Ewelina Sawicka, Alicja Boguszewska


Opiekunka zespołu redakcyjnego: Wioletta Szpigel