PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ W PRZEWODOWIE PODUCHOWNYM
TORNISTER - STRONA 2

Z życia biblioteki w roku szkolnym 2020/2021
...::|zk4cz|::...

25. 09. 2020 r. w naszej szkole miało miejsce 9 Narodowe Czytanie. Uczniowie z klasy VII i VIII odczytali fragmentu Juliusza Słowackiego „Balladyna”. Wielu z nich przygotowało stroje, aby uwypuklić charakter kreowanej postaci.

Pod koniec września dwie nauczycielki-bibliotekarki Izabela Lachowska i Dorota Karkowska odwiedziły założycielkę i prezes Pułtuskiego Stowarzyszenia Dialogu Most panią Anetę Szymańską. W domu pani prezes rozmawiano o książce Alfreda Borkowskiego "Miłość ich Dwojga" (Teresy i Antoniego Bryków), a także o kulturze i losach Żydów pułtuskich. Spotkanie odbyło się w przededniu 80 rocznicy deportacji społeczności żydowskiej z Pułtuska. Spotkanie zaowocowało esejem autorstwa pani Lachowskiej „Jest! Już jest! Rzecz o śp. Alfredzie Borkowskim”, który ukazał się w wersji polsko-angielskiej.

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku szkolnym przebiegał pod hasłem "Z książką Ci do twarzy". Z tej okazji uczniowie z klasy VIII PSP Przewodowo wzięli udział w happeningu pozując z "Panem Tadeuszem" lub atrybutami wiążącymi się z naszą narodową epopeją. Uczniowie z klasy IV PSP pozowali do zdjęć z "Panem Kleksem". Nauczyciele pozując do zdjęć, wzięli udział w akcji „Zaczytany nauczyciel".

12.10.2020 zorganizowano w naszej szkole Noc Bibliotek pod hasłem odnoszącym się do ekologii "Klimatyczni". W bibliotece przygotowano wystawkę poświęconą przyrodzie. Uczniowie z klasy V pozowali do zdjęć z tekstami dotyczącymi ekologii. Specjalnie na tę okazję powstał zespół taneczny "Róże w literaturze". Nazwa zespołu nawiązuje do trzech popularnych książek, w których mowa jest o różach. Są to: "Godzina pąsowej róży" Marii Krüger, "Oskar i pani Róża" Érica-Emmanuela Schmitta i "Mały Książę" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Tancerki wraz z innymi uczennicami z klasy VI odwiedziły uczniów z klasy II. Dziewczęta w przebraniach wykonały "taniec Trzech Róż", a następnie przeczytały młodszym koleżankom i kolegom baśń "O pszczelarzu i pszczołach" Pawła Księżyka. Przeprowadzona akcja była bardzo pouczająca.

W dniach 07/08 października 2020 r. pani Izabela Lachowska uczestniczyła w XXV Ciechanowskiej Jesieni Poezji organizowanej przez Związek Literatów na Mazowszu. Podczas nocy poetów prezentowano wiersze. Pani Lachowska promowała swój tomik literacki "Już". Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://ciech24.pl/25-ciechanowska-jesien-poezji-7-8-10-2020/.

We wrześniu i październiku 2020 r. biblioteka szkolna kontynuowała (zawieszony w ubiegłym roku szkolnym z racji zdalnego nauczania), Edukacyjny projekt czytelniczy "Papierowe mosty". W projekcie brali udział uczniowie z klas V i VI. Uczniowie czytali fragmenty wybranych z zestawu książek i dokonywali ich interpretacji. Następnie wykonali plakaty potwierdzające udział w projekcie. Plakaty przekazano pomysłodawcy projektu koordynator sieci współpracy i samokształcenia w Bibliotece Pedagogicznej Ciechanów filia w Pułtusku.

Pod koniec października, z racji Światowego dnia pluszowego misia, biblioteka ogłosiła konkurs plastyczny dla uczniów z klas I-III pod hasłem "Miś promuje czytanie książek". W związku ze zdalnym nauczaniem, nagrody książkowe i dyplomy za udział wręczono uczniom dopiero w marcu.

Przedszkolacy, podzieleni na grupy odwiedzili bibliotekę, aby wziąć udział w lekcji bibliotecznej. Lekcja biblioteczna dotyczyła bajek, które znajdują się w naszej bibliotece. W lekcji bibliotecznej na temat książek trójwymiarowych wzięli udział również uczniowie z pierwszej klasy. Uczniowie założyli karty czytelnicze. Wypożyczyli pierwsze książeczki.

W lutym 2021 r. biblioteka ogłosiła akcję czytelniczą dla uczniów z klasy II i III pod hasłem "Bilet powrotny do biblioteki". Akcja miała na celu zachęcenie uczniów do częstszego odwiedzania biblioteki szkolnej i wypożyczania książek. Biblioteka ogłosiła też trzy konkursy plastyczne dla dzieci najmłodszych. Jeden z nich dotyczył Światowego dnia kota. Drugi miał charakter lokalny i wiązał się z bocianem, który nie odleciał do Afryki zostając z nami. Przedszkolacy byli zainteresowani tematyką. Wielu z nich wykonało po dwie prace. Biblioteka ogłosiła także konkurs plastyczny z okazji tygodnia bibliotek na początku maja 2021 r.

Biblioteka brała udział w piknikach czytelniczych w klasie II. Uczniowie posłuchali kilku opowiadań z książeczki Joanny Papuzińskiej "Nasza mama czarodziejka". Na piknik zaprosili też bibliotekę przedszkolacy. Dzieci posłuchały opowiadania Wandy Chotomskiej "Martynka i kotki".

Czytelnictwo:

Uczniowie z klas I-III wypożyczyli łącznie 439 książek:

  • klasa I – 62,
  • klasa II – 224,
  • klasa III – 153

Najlepszymi czytelnikami okazali się:

  1. Alicja Dudzikowska – 32 książki
  2. Julita Piątkowska – 28 książek
  3. Natalia Gregajtys i Kacper Zawada – 26 książek.

W związku ze zdalnym nauczaniem uczniowie klas IV-VIII wypożyczyli łącznie 95 książek. W związku z tym postanowiono, że dyplomy za czytelnictwo nie zostaną w tym roku szkolnym przyznane. Nie będzie także rankingu klas.

Dziękujemy za pracę w aktywie bibliotecznym Aleksandrze Bilińskiej oraz Zuzannie Frągnowskiej. Uczennice te otrzymają pamiątkowe dyplomy.

Opracowała Izabela Lachowska

Światowy Dzień Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

...::|zk4cz|::...

...::|zk4cz|::...Uczennice naszej szkoły: Julia Piecychna i Ewelina Sawicka wzięły udział w konkursie na najciekawsze opowiadanie lub bajkę dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego, objęty Honorowym Patronatem przez Małżonkę Prezydenta RP Panią Agatę Kornhauser-Dudę, ruszył 6 maja 2021 r. w Europejskim Dniu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. GITD zaprosił do udziału w nim dzieci i młodzież w wieku 10-15 lat. Konkurs spotkał się z wielkim zainteresowaniem. Do 4 czerwca 2021 r. organizatorzy otrzymali ponad 1100 niezwykle różnorodnych i ciekawych prac. Decyzją Komisji Konkursowej ogłoszenie listy laureatów konkursu nastąpi w terminie do 10 września 2021 r. Lista zostanie zamieszczona na stronie internetowej GITD (https://gitd.gov.pl/) i w mediach społecznościowych.

Opiekunami uczennic byli: p. Wioletta Szpigel oraz p. Krzysztof Zabielski.

Spotkanie z przedstawicielem policji - 16.06.2021 r.

W celu przypomnienia zasad bezpieczeństwa podczas wakacji oraz przestrzegania zasad sanitarnych w związku z obowiązującym stanem pandemii COVID-19, odbyło się spotkanie z policjantem p. Łukaszem Mikitą. Uczniom zostały przypomniane zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu nad morzem w górach i nad jeziorami oraz zachowania związane z reżimem sanitarnym w sytuacji pandemii podczas wakacyjnych wyjazdów. Ponadto przedstawiciel policji zwrócił szczególną uwagę na zasady poruszania się przez młodzież rowerami oraz skuterami.

Wycieczka do Warszawy - 18.06.2021 r.

W ubiegły piątek 18 czerwca 2021r.odbyła się wycieczka do Warszawy podczas, której Uczniowie mogli aktywnie spędzić czas na Jump Arenie, obejrzeć seans filmowy w Cinema City oraz odbyć spacer po zabytkowej Starówce.