PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ W PRZEWODOWIE PODUCHOWNYM
TORNISTER - STRONA 2

Dzień Ojca
...::|zk4cz|::...

Jest to święto będące wyrazem szacunku i wdzięczności ojcom. W Polsce obchodzone jest corocznie 23 czerwca (od roku 1965)

Obchody zapoczątkowane zostały w Stanach Zjednoczonych, gdzie po sukcesie Dnia Matki pojawiły się głosy, by ustanowić święta również dla pozostałych członków rodziny. Dzień Ojca wydawał się naturalnym dopełnieniem. Pierwsze obchody święta odbyły się 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton za sprawą Sonory Smart Dodd, córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Sonora Dodd, dowiedziawszy się o ustanowieniu Dnia Matki (3 lata wcześniej, w 1907) wpadła na pomysł, by analogiczne święto wprowadzić dla uczczenia trudu opieki nad rodziną i zasług wszystkich ojców – w szczególności jej własnego, który po śmierci matki samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa. Wydarzenie miało charakter lokalny, a starania o wprowadzenie go na skalę krajową nie przyjęły się przez kolejnych kilka dekad. Dopiero prezydent Nixon w 1972 roku oficjalnie ustanowił Dzień Ojca. Choć w Polsce święto to ma już kilkudziesięcioletnią tradycję, do tej pory nie dorównało popularnością Dniowi Matki.

We Włoszech, Hiszpanii i Portugalii, Francji, jest to 19 marca (dzień świętego Józefa), na Litwie pierwsza niedziela czerwca, w Austrii druga niedziela czerwca.

W Niemczech Dzień Ojca obchodzi się w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego (Christi Himmelfahrt), który przypada na 39. dzień po niedzieli wielkanocnej (40. dnia, licząc wraz z nią). Z czasem przerodził się on w Dzień Mężczyzn.

W krajach skandynawskich Dzień Ojca obchodzony jest w drugą niedzielę listopada, ale w Danii 5 czerwca.

W Turcji, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie Dzień Ojca świętuje się w 3. niedzielę czerwca.

Opr. Julia Piecychna

Dzień Matki
...::|zk4cz|::...

Jest to święto obchodzone jako wyraz szacunku dla wszystkich matek. Data obchodów Dnia Matki zależy od kraju, w którym jest świętowany. W Polsce obchodzone jest 26 maja.

Historia

Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów.

Zwyczaj ten powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki. Początkowo co roku w czwartą niedzielę postu odprawiano modły w najbliższej katedrze. W zwykłe niedziele odbywały się one w pobliskich kościołach. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo.

Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.

Inaczej historia tego święta przedstawia się w Stanach Zjednoczonych. W 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy, zaś od 1872 roku Dzień Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe. Annie Marie Jarvis, córce Ann Jarvis, w 1905 roku udało się ustanowić Dzień Matki. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, zaś w 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.

Dzień Matki w Polsce

W Polsce przedwojennej obchodzono Dzień Matki (wydaje się, że nie było ustalonej corocznej daty, np. niedziela 13 maja 1934 roku, niedziela 7 maja 1939 roku), przy czym ich organizacją zajmował się PCK.

Dzień Matki (Muttertag) był obchodzony jako ważne święto w Generalnym Gubernatorstwie podczas okupacji niemieckiej (dzień ten był świętem w całej III Rzeszy).

Obecnie w Polsce święto to przypada na 26 maja. W tym dniu matki są zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami przez własne dzieci, rzadziej inne osoby.

Opr. Julia Piecychna

Z życia biblioteki
...::|zk4cz|::...

Od 25 marca 2020 r., ze względu na sytuację epidemiczną i zagrożenie wirusem COVID-19, na terenie całej Polski wprowadzono zdalne nauczanie. Każdego dnia nauki szkolnej bibliotekarz opracowywał różne zagadnienia z zakresu czytelnictwa i przesyłał je uczniom. Były to przełożone na język polski bajki i baśnie: włoskie, hiszpańskie oraz niemieckie, zadania usprawniające koncentrację, filmiki z morałem. Biliotekarz przesyłał także wiersze dla dzieci i młodzieży takich poetów jak: Hanna Niewiadomska, Maria Konopnicka, Dorota Gellner, Marek Wnukowski, Konstanty Ildefons Gałczyński, Władysław Bełza, Kazimierz Wierzyński czy Stanisław Jachowicz. Bibliotekarz przesyłał również linki do lektur oraz quizy ułatwiające zrozumienie i zapamiętanie przeczytanych przez uczniów treści. Bibliotekarz wykorzystywał także platformy edukacyjne takie jak: learningapps.org, puzzlefaktory, genial.ly, wordwall.net. przesyłając uczniom linki do już istniejących tam zagadnień lub opracowanych samodzielnie.

Nauczyciel – bibliotekarz podjął również zdalną współpracę z bibliotekarzami oraz z koordynator sieci i samokształcenia w bibliotece pedagogicznej w Ciechanowie filia w Pułtusku. W ramach współpracy przygotowano m. in. "Kuferek z pomysłami do zdalnego nauczania dla bibliotekarzy szkolnych i nauczycieli", gdzie zamieszczono ciekawe i nietrudne do zrealizowania programy, symbole narodowe, wielkanocne tradycje, kwiecień 2020, przesłano linki do lektur szkolnych. Nauczyciel – bibliotekarz współpracował przy stworzeniu zdalnego upamiętnienia stulecia urodzin św. Jana Pawła II, beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego, patronów roku 2020. Nauczyciel wziął udział w przeprowadzonej on-line akcji „Jak nie czytam, jak czytam".

Link do: Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie Filia w Pułtusku

We współpracy z biblioteką pedagogiczną nauczyciel ogłosił także zdalny maraton plastyczny pt. "Gdy wirus zagraża... narysuj bibliotekarza". Praca uczennicy Karoliny Salwin z kl. IV została przesłana do biblioteki pedagogicznej, gdzie zdobyła uznanie za wykorzystanie ciekawej techniki oraz odpowiedź na hasło konkursu. Uczennica uzyskała nagrodę książkową oraz dyplom.

W roku szkolnym 2019/20 z biblioteki szkolnej korzystało 115 uczniów.

Łącznie wypożyczyli oni 952 książki. Uczniowie z klas I – III wspólnie wypożyczyli 404 książki (kl. I – 72, kl. II – 133, kl III – 199), zaś uczniowie z klas IV – VIII – 548 książek (kl. IV – 121, kl. V – 162, kl. VI – 66, kl. VII – 133, kl. VIII – 66).

RANKING KLAS według średniej przypadającej na ucznia

Klasy I – III

  • I miejsce – klasa III – 16, 58 książek
  • II miejsce – klasa II – 14, 78 książek
  • III miejsce – klasa I – 6, 00 książek

Klasy IV – VIII

  • I miejsce – klasa VII – 10, 23 książek
  • II miejsce – klasa V – 10, 03 książek
  • III miejsce – klasa IV – 8, 64 książek
  • IV miejsce – klasa VIII – 4, 40 książek
  • V miejsce – klasa VI – 3, 37 książek

NAJLEPSI CZYTELNICY

Klasy I – III

  • Kornelia Bartczak – 34 książki
  • Konrad Witkowski – 29 książek
  • Marcelina Pilichowska, Julita Piątkowska, Jakub Klejment i Kacper Zawada – po 20 książek

Klasy IV – VIII

  • Nikola Gregajtys – 40 książek
  • Kajetan Malicki – 24 książki
  • Julia Nowak – 23 książki

Opr. Izabela Lachowska